A caller thought it’d be funny if he called up and quizzed Kyle & Jackie O on their math.

This puzzle is supposedly at a 2nd-grade level but… I’m going to be honest with you, it’s a whole hell of a lot harder.

“IF YOU BUY A BASEBALL BAT AND A BASEBALL TOTALLING AT $1.10, AND THE BAT COSTS $1 MORE THAN THE BALL… HOW MUCH DID THE BALL COST?”

Can you figure it out?

Listen below to hear the answer!

Advertisement
Advertisement
Want more? Here's one of our fave moments from Jase & PJ – they’re always up to something! Weekdays from 6AM on KIIS 101.1!